Adaptujeme objektivy

V případě, že chcete připojit objektiv, původně určený pro jiný systém, k Vašemu fotoaparátu, musíte použít objektivový adaptér. Zda a kdy o tom má smysl uvažovat, se pokusím vysvětlit právě na této stránce. Pokud jsou toto informace vám dobře známé, můžete se rovnou podívat na moji nabídku adaptérů (níže na této stránce).

Předně, měli bychom si odpovědět na otázku, proč vůbec k Vašemu fotoaparátu připojovat objektivy jiného systému. Důvodů může být více. Uvádím nečastější z nich:

Nyní k tomu, co se adaptovat vůbec dá a co nikoli. To je ovlivněno třemi hlavními faktory: Formátem, velikostí bajonetu a vzdáleností příruby. Popořadě:

Při použití objektivu, který má svůj formát obrazového pole větší než fotoaparát, pak reálně využíváte pro fotografování jen menší část čoček, blízko u jejich středu. Tam jsou vždycky čočky nejkvalitnější a objektiv tak na menším systému pěkně kreslí i na "plnou díru", tj. bez zaclonění. Někdy tak za dobrou cenu získáte nečekaně ostrý objektiv. Viz. středoformátové objektivy na DSLR.

Nejlépe se adaptují ty objektivy, jejichž původní systém počítá s větší vzdáleností příruby, než fotoaparát, na který se má objektiv adaptovat. V rozdílu obou vzdáleností pak zbývá místo právě pro adaptér. To je případ středoformátových objektivů na full-frame (nebo APS-C) tělech jakéhokoli systému. Tedy objektivů, původně určených pro systémy Pentax 6x7, Pentax 645, Mamiya 645, Hasselblad, Contax 645, Pentacon Six, Kiev atd. Stejně tak lze adaptovat i objektivy určené pro kinofilmové zrcadlovky, pokud je rozdíl vzdáleností alespoň takový, aby se dal použitelný adaptér technicky vůbec sestrojit. Například objektivy Pentax K, Nikon F a M42 na těla Canon EOS. Má-li objektiv clonový kroužek, půjde pomocí adaptéru připojit a použít na jakékoli digitální zrcadlovce.

Pokud jsou vzdálenosti příruby u objektivu i u těla úplně stejné, musí mít objektiv dostatečně menší bajonet, aby šel adaptér vsadit do bajonetu těla a objektiv svojí přírubou přisedl těsně k přírubě na těle. To je případ objektivů M42 a těl s bajonetem Pentax K.

Poslední skupinu tvoří objektivy, jejiž vzdálenost příruby je menší než vzdálenost příruby u těla, na které je chcete adaptovat. Pak je zcela mimo vší pochybnost, že ať sestrojíte jakkoli tenký adaptér, vždy ztratíte možnost zaostřit na nekonečno. Některé kombinace se dají ještě použít na fotografování z menší vzdálenosti, třeba tenké adaptéry pro objektivy M42 a těla Nikon F. Má-li objektiv menší ohniskovou vzdálenost, zvládnete s ním fotografovat portréty. V naprosté většině případů však jsou tyto kombinace použitelné jen pro fotografování zblízka/makro. Tedy zejména při použití na mezikroužku nebo makroměchu.

Existují i adaptéry, které řeší kombinace objektiv/tělo, které jsou jinak z výše uvedených důvodů nepoužitelné. A to tak, že obsahují optický člen (čočku). Ty bych osobně nedoporučoval, protože při jejich použití dochází ke snížení kvality obrazu a to někdy opravdu hodně. Takové adaptéry nehodlám prodávat, protože je nepovažuji za pomůcku pro seriózní fotografování.

Budete-li si kupovat adaptér a potřebujete zachovat ostření na nekonečno, měli byste si předem zjistit, jakou vzdálenost příruby ma Váš fotoaparát a jakou má objektiv vyhlédnutého systému. Budete tak snáze moci rozlišit, zda je reálné, co Vám prodejce nabízí. Ani tak ale ještě nemáte vyhráno. Vždy před koupí, pokud si nejste úplně jisti, položte kontrolní dotaz, zda adaptér umožňuje ostření na nekonečno a ujistěte se, že budete moci adaptér vrátit, pokud tomu tak nebude. Bohužel, v nabídkách narazíte na spoustu adaptérů, které tuto podmínku nesplňují a není na to upozorněno! Velmi matoucí jsou například adaptéry M42/Canon EOS a M42/Pentax K, které se vyrábějí v obou verzích. Proč, to jsem moc nepochopil... Slušně zpracovaný přehled vzdáleností příruby naleznete zde na wikipedii.

S ohledem na zaměření těchto stránek se jen okrajově zmíním o bezzrcadlových digitálních fotoaparátech s menším snímačem. Tedy snímačem o velikosti APS-C a menší. To je případ Sony NEX, všech fotoaparátů s bajonetem Micro 4/3, Samsung NX atd. Tyto fotoaparáty mají díky rozdílu vzdáleností přírub výborný potenciál k tomu, aby mohly přijmout adaptované objektivy. Často je to ale spíše teoretická možnost, protože objektiv cizího systému je pro použití na drobném kompaktním těle příliš velký a těžký. Někteří výrobci adaptérů s tím počítají a rovnou nabízejí adaptéry s vlastním závitem na stativ (užitečná věc!). Další otázkou také je, jaké expoziční režimy takový fotoaparát nabízí (zda se s "cizím" objektivem skutečně dá fotografovat).

Protože nemám k dispozici žádná těla malých formátů, na kterých bych mohl prakticky vyzkoušet adaptéry, žádné takové adaptéry nenabízím. Pokud by někdo ze čtenářů těchto stránek byl uživatelem některého zmíněného systému a měl by zájem se podílet na bezplatném testování adaptérů, nechť se mi ozve e-mailem. Prosím - jen Praha, Kladno a blízké okolí a pouze vážně míněné nabídky.

Velmi častým případem je adaptace objektivů se závitem M42 na těla zrcadlovek. Takže hned na úvod špatná zpráva pro uživatele Nikonů - vždy ztratíte nekonečno. Rozdíl vzdáleností přírub je nekompromisní. Naopak uživatelé Canonů (EOS), Pentaxů (K) a Sony/Minolta (bajonet A) mají v tomto ohledu dobré šance. Jen si musejí koupit adaptér toho správného typu, jak se zmiňuji výše.

Proč zrovna M42 objektivy: Předně proto, že jich je po světě spousta a za dobrou cenu. 50mm bylo na kinofilmu normální ohnisko (vyrobilo se takových objektivů miliony) a na APS-C zdradlovce (všechny digi Pentaxy a většina digi Canonů) vám takový objektiv předvede práci jako 75mm (resp. 80mm u Canonu), což je právem oblíbené ohnisko pro portrét. Zatímco kupovat si nový objektiv s ohniskem 75 až 85mm je docela nákladný špás, adaptovat M42 ze staré Praktiky je řešení, dostupné pro každého. Podobně dobrá je i situace s dalším častým M42 objektivem - 135mm. Těch se také vyrobilo spousty a na APS-C dávají lehce přes 200mm. Krásný teleobjektiv. A ve většině případů o řád lepších optických kvalit než současné "amatérské" zoomy s tímto ohniskem. O výdrži takového objektivu, když si ho berete s sebou na výlet do přírody, ani nemluvě. Mluvím z vlastní zkušenosti.

Protože objektivy se závitem M42 se do těla vždy šroubovaly, v případě adaptéru se děje stejně. Nakolik potom objektiv sedí přesně ve své "domácí" pozici, tj. s nápisy a případnou ryskou přesně nahoře, závisí na přesnosti obrábění. Přiznejme si, že přesnost obrábění u adaptérů není taková, jako byla u filmových těl, určených pro objektivy M42. Některý objektiv tak sedí na adaptéru více doleva, některý více doprava. 100% vycentrování jsem u adaptéru ještě neviděl. Počítejte s tím, když si takový adaptér budete kupovat. Není to vada funkce - objektiv kvůli tomu nespadne z fotoaparátu. Jen celá sestava nevypadá tak pěkně, jak by si člověk představoval.

Kupujete-li si adaptér M42/váš systém, věnujte pozornost také tomu, nakolik je adaptér připraven přijmout různé varianty zadní části objektivů M42. Mám na mysli objektivy, které nemají pozici Manual (jen Auto) a tak je třeba kvůli zaclonění adaptérem trvale zmáčknout clonový kolík. Nebo objektivy Asahi Takumar, které mají zase vzadu přečnívající páku, která kdysi dávala M42 tělu zpětnou vazbu o nastavené cloně. Ne všechny vyráběné adaptéry se chovají stejně a některé jsou použitelné jen pro omezený okruh M42 objektivů. V mém popisu zboží vždy najdete přesnou informaci o použitelnosti adaptéru.

Poslední zmínka patří "čipovaným" adaptérům. Někteří výrobci, ve snaze usnadnit život uživatelům amatérských digitálních těl, opatřují své objektivové adaptéry čipem. Díky němu se adaptér po namontování do bajonetu těla tváří jako objektiv (většinou 50mm/F1,4). Tělo se tím "oblbne" a spustí expozimetr, indikaci zaostření a něco zapíše i do EXIFu. Osobně mám s čipovanými adaptéry špatnou zkušenost. Ta spočívá v mizerné mechanické kvalitě oněch čipů (přesněji řečeno destičky s kontakty, která je vidět) a také ve stejně mizerné kvalitě montáže destičky k adaptéru. Po pár použitích se destička s čipem odlomí. U adaptérů pro Nikon je ještě horší situace než u adaptérů pro Canon. Rozdíl je dán konstrukcí bajonetu. Stalo se mi, že se destička s kontakty již při prvním nasazení na tělo vzpříčila (špatně opracované kontakty - moc ostré a neslícované). Jedinou možností, jak vyprostit fotoaparát, bylo pořádně zabrat a destičku přitom silou utrhnout. Celý slavný čip letěl do koše. To je důvod, proč nenabízím k prodeji čipované adaptéry. Dokud mne některý výrobce nepřesvědčí, že výrobu takto jemných součástek skutečně zvládl.

Aktuální nabídku objektivových adaptérů naleznete zde:

Adaptér (redukce) M42 / Canon EOS (ostří na nekonečno)

Adaptér (redukce) M42 / Pentax K (ostří na nekonečno)

Adaptér (redukce) M42 / Nikon F makro (neostří na nekonečno)


Zpět na stranu se sortimentem zboží

Zpět na úvodní stranu