Fotografujeme makro III.
Vzdálenost od fotografovaného objektu
Každý, kdo si někdy vyzkoušel fotografovat makro, mi asi dá za pravdu, že jedním z palčivých problémů je malý odstup od fotografované scény. Příklad, uvedený v jedné z předchozích kapitol, s 2cm vzdáleností objektu od přední čočky jsem volil záměrně, aby bylo patrné, o jak vážný problém jde.
Malý odstup od objektu jednak působí, že se obáváte o objektiv, resp. jeho přední čočku a snadno rukou nechtěně zasáhnete do fotografované scény a můžete si ji poničit. Nebo se se svou velkou fotografickou sestavou tak blízko vůbec nedostanete. Na druhou stranu to také znamená, že si objektivem pěkně stíníte a pro vlastní fotografování pak máte k dispozici nesmírně málo světla. Za třetí, čím blíže máte objekt, tím hůře se Vám zaostřuje.
Mým doporučením proto je: Pokud to jen jde, zvětšit odstup. Vhodným řešením je makroměch s velkým výtahem (nejlépe přes 200mm, pokud takový seženete) v kombinaci s objektivem s dlouhou ohniskovou vzdáleností (100-150mm). Tak se při vhodné kombinaci výtahu a ohniska dostanete na pracovní vzdálenost (vzdálenost přední čočky od objektu) kolem 10cm při zvětšení něco přes 2:1. Můžete si zkusit pohrát s Vaším telezoomem 70-200mm. Možná budete příjemně překvapeni.
S 50mm objektivem při výtahu 200mm dostanete zvětšení až téměř 4:1, ale musíte se již smířit s pracovní vzdáleností jen kolem 3cm (při reverzním nasazení objektivu to bude zvětšení zhruba stejné, ale zvýší se Vám pracovní vzdálenost zhruba na 5cm (možná užitečná úvaha).
Protože nový makroměch nekoupíte s tak velkým výtahem, přidávám k úvaze i čísla pro menší výtah měchu. Při výtahu 140cm (to bývá asi tak maximum, kterého dosáhnete) získáte s 50mm objektivem zvětšení zhruba 2,5:1 při pracovní vzdálenosti přibližně 3cm. Kdybyste 50mm objektiv nasadili reverzně, zvětšení bude přibližně stejné, ale pracovní vzdálenost téměř dvakrát taková. Použijete-li 70mm objektiv (což je ohnisko, které máte k dispozici u mnoha levných zoomů), máte stále ještě krásné zvětšení kolem 2:1, ale pracovní vzdálenost už Vám stoupne na pohodlných zhruba 8cm.
Samozřejmě, můžete měch zkusit ještě zkombinovat s mezikroužky. Výsledná soustava bude už dost monstrum a její reálné využití bude záležet především na pevnosti Vašeho měchu, kroužků a stativu, ale i toto je někdy použitelné. Zvětšíte tím výtah a pomůžete si tak v pracovní vzdálenosti.
Zde uváděné pracovní vzdálenosti slouží jen jako příklad. Bral jsem je podle vlastního měření, které jsem prováděl se svou technikou. Ani měření samo nebylo technicky úplně přesné (běžný svinovací metr ze železářství a školní pravítko). Záleží i na konstrukci objektivu (zda mění svoji konstrukční délku apod.). Takže mne neberte úplně za slovo. Raději se pusťte do vlastních experimentů. Pokud jsem Vás k tomu tímto textem povzbudil, jen dobře. :-)
Až budu mít čas, šoupnu sem pár zajímavých fotek, aby bylo názorné, o čem píši. :-)
Můžete pokračovat čtením další kapitoly:
Fotografujeme makro IV. (Osvětlení scény)
Zpět na úvodní stránku o makrofotografii
Zpět na kapitolu I. (Clona a měření expozice)