Fotografujeme makro IV.
Osvětlení scény
Jak jsem již uvedl v pasáži o vzdálenosti od fotografovaného objektu, při makrofotografii většinou bojujete s nedostatkem světla. Jednak si nejspíše sami stíníte a jednak i díky mezikroužkům nebo makroměchu se Vám snižuje světelnost soustavy (část světla pohltí mezikroužek nebo měch). Musíte řešit umělé osvětlení.
Problém umělého osvětlení při makrofotografii bych rozdělil na dva sice provázané, ale nikoli úplně identické okruhy. Jednak, jak si zajistit dost světla, abyste byli schopni zkomponovat záběr a správně zaostřit a za druhé, jak zajistit osvětlení pro expozici. Proč to rozděluji: I když pracujete za přirozeného denního světla (nebo v místnosti s umělým světlem), při velmi malé pracovní vzdálenosti a velkém výtahu měchu Vám do hledáčku neprojde téměř žádné světlo. Kdo má digitální zrcadlovku s živým náhledem (live view), má velkou výhodu. Teď se může tato funkce naplno uplatnit. Fofoaparát zvýší citlivost čipu, aby z minima světla něco vydoloval a vy jste schopni alespoň zaostřit. Tím pádem nemusíte řešit první okruh problému.
Kdo nemá živý náhled nebo jej nemá dostatečně výkonný, měl by si scénu nějak osvětlit pro kompozici a zaostření. Logicky je k tomu třeba trvalé světlo. Výklad toho, co je trvalé světlo a jak se liší od blesku, podávám na stránce o osvětlování obecně. Tedy stručně. V úvahu přichází třeba stolní lampa nebo dnes populární a pro tento případ užitečná lampička s LED diodou. Existují i takové lampičky, které mají ohebný "krk" a dají se proto pěkně nasměrovat.
Na vlastní expozici - a to se dostáváme ke druhé vrstvě problému - bych doporučoval pomocné světlo vypnout a posvítit si pořádně, z více stran a s jasně danou barevnou teplotou. Zde se nabízí použití blesku (blesků).
Pro makrofotografii se prodává specielní osvětlovací zařízení, které se jmenuje makroblesk. Pokud to není nějaký obchodní trik a nejedná se o náhražku z LED diod, pak se jedná o skutečný blesk, který má normální tělo s bateriemi a řídící elektronikou zasunuté do sáněk fotoaparátu. Pak se už ovšem od běžného blesku liší. Kabelem je připojená blesková hlava, která má většinou kruhový tvar a šroubuje se na přední část objektivu, do závitu pro filtry. Některé makroblesky mají jiný tvar hlavy, kdy se jedná o dvě malé obdélníkové samostatně polohovatelné hlavičky, ale stále jsou připevněny k přední části objektivu. Makroblesk je jednoúčelový a jako nový i dost drahý.
Dobrý makroblesk má svou kruhovou hlavu rozdělenou do dvou stejně velkých segmentů (levá a pravá polovina). Má možnost zapnout každou polovinu samostatně a ne-li plynule, pak alespoň v předem naprogramovaných poměrech také možnost měnit výkon jednotlivých polovin. Tak lze dosáhnout plastického nasvícení fotografované scény. Takový makroblesk je opravdu velmi drahý a není žádnou výjimkou, že jeho cena hodně převyšuje 10 000,- korun, ty značkové (např. Canon) jdou i přes 20 000,- korun.
Levnější makroblesky často postrádají některou důležitou funkci - například nelze ovládat jednotlivé poloviny bleskové hlavy samostatně. Nebo nemají precizní regulaci výkonu. Vlastní kapitolou jsou LED makroblesky. Bývají levnější, ale... Někteří prodejci jdou tak daleko, že dokonce vydávají LEDkové (trvalé) světlo za blesk.
Zda má makroblesk TTL (E-TTL, P-TTL, i-TTL, ADI...) řízení výkonu, bych neviděl až tak podstatné, jako to, zda má i manuální režim s přesnou gradací výkonu (1/1, 1/2... 1/32 apod.). TTL měření není vždy zárukou nejlepšího možného nasvícení. A zvláště, když máte nějaký tvůrčí záměr, který je poněkud mimo "technické optimum", pak automatiku těžko použijete. Naproti tomu, manuální nastavení je užitečné - vždy máte k dispozici předem jasně daný výkon a do Vaší tvůrčí práce se Vám nikdo neplete. Když fotíte digitálem, co se stane, že jste tři snímky museli použít jen jako zkušební pro správné nastavení výkonu? Makrofotografie není reportážní momentka. Pracujete dlouho. Scéna Vám nikam neuteče. Pár snímků v zaostřené pozici navíc Vás už nezdrží.
Používáte-li makroblesk, opět musím zdůraznit důležitost pracovní vzdálenosti. Makroblesk totiž ze své podstaty přidá další hmotu před přední část objektivu. Může se Vám stát, že určité nastavení Vaší sestavy vůbec nebudete moci použít, protože bleskem se již dotknete (nebo téměř dotknete) Vašeho fotografovaného objektu.
LEDková makrosvětla. Vypadají podobně jako makroblesk (kruhové světlo, které se upevňuje do filtrového závitu objektivu). Je to trvalé světlo, tvořené jedním, případně dvěma prstenci LED diod. Může mít dvě poloviny, které se dají samostatně zapnout a vypnout. Na základě vlastní zkušenosti bych Vás chtěl varovat před koupí světla se 48 diodami. Ať si tvrdí kdo chce co chce, mně to světlo přijde slabé. Vyhozené peníze. Měl jsem jej v úmyslu používat se svým 1:2 makroobjektivem 100mm na fotografování zblízka (květy apod.). Reálně je to světlo při pracovní vzdálenosti kolem 15-20 cm již nepoužitelné. Nedosvítí tam. Se světly se 100 LEDkami osobní zkušenost nemám, výkon by ale mělo mít zhruba 2x takový. Stejně se mi ale zdá, že pokud se nedá intenzita světla regulovat (a nevím o tom, že by to u nějakých LED světel šlo, to jde až u LED makroblesků), není to na fotografování hodně zblízka či na makro dost dobře použitelné.
Jinou možností, jak si zajistit dost světla na expozici, je použití normálních externích blesků, které nějak upevníte a nasměrujete Váš subjekt. Musíte použít blesky s řiditelným výkonem nebo alespoň se spolehlivou automatikou (viz. stránka o způsobech osvětlování). Výhoda tohoto řešení je v tom, že nekupujete specializovaný makroblesk, který na nic jiného nepoužijete. Vezmete blesky, se kterými fotíte cokoli dalšího.
Abyste blesky stabilně umístili, použijte podle situace levné fotografické stativy, třeba malé stolní trojnožky, stojánky, klipsny apod. Větší komfort než připojení blesků kabelem Vám zajistí radiový odpalovač. Třeba i jednoduchý a levný. Dá Vám více svobody při umísťování blesků (žádný kroucený kabel nebude Váš blesk tahat z pracně nalezené pozice někam jinam). Na blesk nasaďte alespoň levný plastový difuzér. Světlo bude rovnoměrněji rozloženo v celém kuželu, který z blesku vyzařuje. Možná si časem vyrobíte nějaký vlastní stojan na blesk, jste-li zruční. Na zahraničních webech jsem viděl neuvěřitelné "self-made" kostrukce pro držení obyčejných blesků. A výsledné fotografie byly potom excelentní a fotograf s nimi pravidelně soutěží.
Některé vybavení, použitelné pro makrofotografii, prodávám. Mrkněte do našeho sortimentu.
Dostali jste se na konec mých poznámek k technice makrofotografie. Teď už vám přeji jen dostatek trpělivosti, až budete sami prakticky do tajů makrosvěta pronikat. A není rozhodující, zda to budou květy, broučci, hodinový strojek nebo cokoli jiného. Vždy objevíte nečekané perspektivy.
Zpět na úvodní stránku o makrofotografii
Zpět na kapitolu I. (Clona a měření expozice)
Zpět na kapitolu II. (Stabilizace fotoaparátu a zaostření)
Zpět na kapitolu III. (Vzdálenost od fotografovaného objektu)